Nemoci nehtů

 

Nemoci nehtů (1. díl)

Poruchy a onemocnění nehtů tvoří rozmanitou skupinu. Někdy se jedná pouze o kosmetickou záležitost, v jiném případě se může onemocněním nehtů projevovat závažná porucha jiného orgánu nebo např. otrava. Poruchy mohou být získané nebo vrozené.

Poruchy nehtové ploténky
Poruchy nehtové ploténky vznikají většinou následkem poškození nehtové zárodečné vrstvy. Podle doby poškození nehtové zárodečné vrstvy vzniká na nehtové ploténce buď rýha podélná, svědčící o dlouhodobém poškození, nebo jen bodové změny či rýha příčná, která vzniká po krátkodobém poškození. Poškozené místo postupně společně s nehtem odrůstá.

Podélné pruhy vznikají na nehtové ploténce často po otravě, horečnatých nemocech nebo následkem zranění. Příčné brázdy vznikají při závažných infekcích (spála, tyfus), chronických nemocech kůže nebo při léčbě cytostatiky. Při lupénce (psoriáze) je typický vznik drobných teček na nehtové ploténce. Vnikne-li do zárodečné vrstvy vzduch (při práci či manikúře), výsledkem je vznik bělavé tečky na nehtu.

K přímému poškození nehtové ploténky dochází v důsledku značného odmaštění působením odlakovačů, saponátů aj. Okraj nehtu se rozštěpí na dvě vrstvy a volný okraj se většinou oddělí. Nehty se následně zvýšeně lámou.

Co dělat, když se vám lámou nehty?
Při zvýšené lomivosti nehtů je nutné nejen ruce, ale i celou nehtovou ploténku řádně promastit. Při větším poškození jsou vhodné olejové zábaly nebo koupele prstů ve vlažném oleji. Následuje řádné promasírování. Mohl by Vám pomoci i p-shine!!

Důležitá je prevence, která spočívá v ochraně ruky, a tedy i nehtu. Při práci se saponáty nebo jinými odmašťujícími chemikáliemi je nutné použít pryžových nebo tekutých rukavic. Tekuté rukavice představuje pěna, která se aplikuje na nehty a ruce a vytváří po dvou minutách ochranný film odolný proti vodě a chemikáliím. Působí tak 3-4 hodiny.Datum: 4.3.2005    Autor: MUDr. Sylva Šebková



Nemoci nehtů (2. díl)

Onychomykóza je mykotické onemocnění nehtů. Příčinou jsou tedy plísně. K infekci může dojít při manikúře či pedikúře infikovanými nůžkami či pilníčkem. Většinou je průvodním jevem chronického trvání onychomykózy kůže nohou. Začíná od volného okraje nehtové ploténky a pokračuje až k lůžku.
Datum: 7.3.2005    Autor: MUDr. Sylva Šebková

Nehet ztrácí lesk a mění svou barvu do žluta. Nehtová ploténka se deformuje, prohýbá, odděluje se od lůžka a postupně se rozpadá. Pod nehtem jsou nánosy drobivé rohoviny, které jsou vysoce infekční.

Takto se vyvíjející onemocnění je velmi bolestivé. Na rukou kromě estetických obtíží postupně omezuje i úchopovou funkci ruky. Na nohou vyvolává potíže nejen při obouvání, ale postupně i při samotné chůzi (nejvíce s kopce). Léčba je složitá a zdlouhavá, zejména dostane-li se pacient k lékaři pozdě.

Nezbytnou součástí úspěšné léčby jsou preventivní opatření. Mezi ně patří důkladná dezinfekce obuvi, rukavic, ručníků, ponožek a punčoch, ale také van a podlah ve sprchách. Nutná je rovněž sterilizace nástrojů určených k ošetřování nehtů.

Kandidózy nehtů
Kandidózy jsou nemoci , jejichž původci jsou kvasinkové houby. Žijí na kůži, na sliznicích střeva i u zdravých lidí jako saprofyti. Za určitých okolností se mohou přemnožit a vyvolat onemocnění. Důležitými faktory pro tuto situaci jsou teplo, vlhko, porušení kyselého pH kožního krytu, cukrovka, závažná nádorová onemocnění, ale také léčba antibiotiky, hormony aj.

Při kandidóze nehtového valu je nehtový val zarudlý, zduřelý a na tlak bolestivý. Jedná se o časté onemocnění cukrářek, žen v domácnosti a může k němu dojít také po manikúře. Léčení je nesmírně obtížné a zdlouhavé. Je při něm třeba dodržovat základní ochranná opatření. To znamená při práci ve vlhku nosit bavlněné rukavice pod gumové, a to i při práci na zahradě.



Nemoci nehtů (3. díl)

Změny nehtu Se zvětšeným posledním článkem prstu (paličkovité prsty) a miskovitými nehty (tvar obráceného hodinového sklíčka) se setkáváme v souvislosti s některými chronickými chorobami plic – nejčastěji při rakovině plic nebo srdečním selhávání.
Datum: 8.3.2005    Autor: MUDr. Sylva Šebková
Také barevné změny nehtů mohou mít rozličné příčiny. Zažloutlé a zahnědlé prsty a nehty mívají silní kuřáci. Hnědé zabarvení se vyskytuje také, je-li v zárodečné vrstvě přítomen junkční névus, nebo dokonce zhoubný nádor kůže – melanom. Typické je, že zahnědlá barva nikdy neodrůstá.

Modré zabarvení nehtů se vyskytuje u srdečních chorob jako důsledek špatného okysličování krve. U plísní nebo psoriázy (lupénky) bývá nehet žlutošedé barvy.

Poškození nehtového  lůžka
Tento druh poškození nastává nejčastěji po výrazném odstranění tuků z rohové vrstvy saponáty nebo alkáliemi, což vede k uvolnění spojení mezi lůžkem a nehtem. Dochází k částečnému nebo úplnému odstranění nehtu. Může k němu dojít i při různých kožních onemocnění. Následkem úrazu se může vytvořit též proužkovité krvácení.

Zarostlý nehet
Přestože se nejedná o závažné onemocnění, může vyvolávat velmi nepříjemné potíže. Vzniká zarůstáním zakřivené nehtové ploténky do postranních nehtových valů. Následně většinou dochází k bakteriální infekci, která dotváří typický klinický obraz. Nehtový val bývá zduřelý, zarudlý, na pohmat velmi bolestivý.

Někdy stačí k odstranění obtíží ztenčit střední část nehtu. Tím dochází ke zvednutí okrajů nehtů. Důležitá je také správná technika zastřižení při pedikúře. Nehty se nikdy nemají zastřihovat do obloučků.




Čerpáno z www.medicina.cz